Grupa Progres
Informacje prasowe

Kolega z pracy – robot – przemysł i logistyka w procesie zmian kompetencji i oczekiwań kandydatów

Kolega z pracy – robot – przemysł i logistyka w procesie zmian kompetencji i oczekiwań kandydatów

Nowoczesne technologie nie tylko rewolucjonizują procesy w przemyśle i logistyce – coraz częściej definiują również, czym dziś jest atrakcyjne miejsce pracy. Jak pokazuje raport Grupy Progres „Z robotami ramię w ramię”, aż 39% pracowników deklaruje gotowość do odejścia z firmy, jeśli ta nie nadąża za cyfrową transformacją i nie oferuje nowoczesnych narzędzi. Z kolei 27% pracodawców przyznaje, że brak inwestycji w technologie stanowi istotną przyczynę rotacji kadry. Wraz z postępującą automatyzacją, z maszynami przejmującymi powtarzalne, obciążające fizycznie czy niebezpieczne zadania, rośnie zapotrzebowanie na pracowników wyspecjalizowanych w obsłudze zaawansowanych systemów. W miejsce obaw przed redukcjami etatów pojawia się nowe zjawisko – migracja zawodowa ku bardziej technologicznie zaawansowanym rolom.

czytaj więcej

Nowych etatów więcej, wolnych miejsc mniej – Polacy rzadziej ryzykują zmianę pracy, na znaczeniu zyskują znajomości

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2024 roku na polskim rynku pracy tempo zatrudnienia wyhamowało. Liczba obsadzonych miejsc pracy spadła o 1,3% do 12,295 mln, a wolnych etatów było o 2,1 tys. mniej niż rok wcześniej. W I kwartale 2025 roku wolnych miejsc pracy było 101 tys. – o 11 tys. mniej niż w analogicznym kwartale 2024 r. i o 10 tys. więcej niż kwartał wcześniej. Choć przedsiębiorcy częściej niż rok wcześniej tworzyli nowe etaty, to równocześnie z rynku znikało więcej stanowisk. Jak wynika z badania Grupy Progres, zmniejszyła się też rotacja kadrowa – Polacy coraz rzadziej zmieniają pracę, a jeśli już, to znajdują ją często dzięki rekomendacjom i znajomościom – 36% badanych skorzystało z takich możliwości.

czytaj więcej

Grusza, bon, wakacyjne premie od pracodawcy – dofinansowanie wakacji dla pracowników w 2025 roku – chętnych nie brakuje

Grusza, bon, wakacyjne premie od pracodawcy – dofinansowanie wakacji dla pracowników w 2025 roku – chętnych nie brakuje

Marzenia o odpoczynku od codziennego biegu potrafią szybko zderzyć się z rzeczywistością domowego budżetu. Na szczęście na urlop nie trzeba odkładać latami – w 2025 roku dostępnych jest wiele form wsparcia, które realnie odciążają portfel. Od dopłat z funduszu socjalnego, przez premie urlopowe, po lokalne bony. Możliwości jest wiele, a zainteresowanie nimi systematycznie rośnie – według badania Grupy Progres, co czwarty Polak planuje w tym roku skorzystać z jakiejś formy dopłaty do urlopu.

czytaj więcej

Saksy bez granic. Ponad 3 miliony ofert pracy za granicą

W wakacje 2025 r. Europa otwiera wiele nowych możliwości przed Polakami. Jak wynika z analiz Grupy Progres obecnie na rynku dostępnych jest ponad 3,1 mln ofert zatrudniania za granicą, a praca „na saksach” nie oznacza już wyłącznie sezonowych zbiorów owoców czy zatrudnienia w halach produkcyjnych. Co więcej, oferowane są nie tylko krótkoterminowe wyjazdy, ale realna, długofalowa ścieżka rozwoju zawodowego. Rynek pracy na Starym Kontynencie daje chętnym ogromne możliwości, a zatrudnienia może szukać każdy — niezależnie od wieku, doświadczenia czy poziomu wykształcenia.

czytaj więcej

FMCG – branżą równych płac

FMCG – branżą równych płac

W branży FMCG różnice płacowe pomiędzy kobietami a mężczyznami są minimalne – zarówno na umowach cywilnoprawnych, jak i etatowych – takie wnioski płyną z analiz danych zgromadzonych przez Grupę Progres. ...

czytaj więcej

Mikro urlopy rosną w siłę – pracownicy coraz chętniej korzystają z krótkich przerw od pracy

Mikro urlopy rosną w siłę – pracownicy coraz chętniej korzystają z krótkich przerw od pracy

Coraz więcej pracowników – zarówno tymczasowych, jak i zatrudnionych na stałe – decyduje się na mikro urlopy, czyli krótkie przerwy w pracy trwające od 1 do 3 dni. Dane Grupy Progres pokazują rosnące zainteresowanie taką formą odpoczynku, zwłaszcza w okresach około weekendowych i świątecznych. Według analiz Grupy w 2024 roku ponad 80% wszystkich dni wolnych wykorzystywanych przez osoby aktywne zawodowo miało właśnie taki charakter. 

czytaj więcej

Kamila Tyniec

Biuro prasowe Grupa Progres