Wolne od pracy w 2025 roku: Od tradycyjnych świąt po nietypowe urlopy na psa, regenerację i trudne zakończenie związku
Wolne od pracy w 2025 roku: Od tradycyjnych świąt po nietypowe urlopy na psa, regenerację i trudne zakończenie związku
W 2025 roku Polacy będą mieli okazję skorzystać z różnych form odpoczynku. Oprócz ustawowych dni wolnych od pracy, firmy coraz częściej wprowadzają nietypowe urlopy dostosowane do współczesnych potrzeb zespołów. Jest w czym wybierać, wynika z analiz Grupy Progres.
Każdemu po równo, inaczej pracownik będzie mógł pozwać pracodawcę.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac. Najwięcej przedsiębiorstw tej wielkości działa w branżach takich jak przemysł, opieka zdrowotna, administracja, handel czy transport. Mimo licznych korzyści, wiele organizacji wciąż nie podejmuje działań w tym zakresie.
Grudzień to czas intensywnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, który generuje nie tylko wzmożoną konsumpcję, ale także zapotrzebowanie na dodatkowe ręce do pracy. Chętnych nie brakuje, a nawet przybywa. W 2024 roku liczba kandydatów szukających świątecznych etatów wzrosła o 10 proc. w porównaniu z 2023 rokiem, wynika z analiz Grupy Progres. Najczęściej możliwości zarobku w okresie świątecznym poszukują osoby młode, w wieku do 25 lat, które stanowią aż 56 proc. wszystkich kandydatów na stanowiska tego typu. Natomiast w każdej grupie wiekowej przeważają kobiety, które stanowią 58 proc. wszystkich zainteresowanych pracą przed Świętami.
Firmy, pracownicy i milionowe kary za błędy w cyberbezpieczeństwie w 17 branżach
Firmy, pracownicy i milionowe kary za błędy w cyberbezpieczeństwie w 17 branżach
Wdrożenie unijnej dyrektywy NIS2 z zakresu cyberbezpieczeństwa, której implementacja w Polsce obejmie niebawem kilkadziesiąt tysięcy podmiotów z 17 sektorów, stawia przed krajowymi firmami istotne wyzwania organizacyjne, finansowe i technologiczne. Organy zarządzające będą musiały zwiększyć świadomość ryzyka i wdrożyć odpowiednie środki techniczne, operacyjne oraz organizacyjne, a także zadbać o politykę analizy ryzyka, obsługę incydentów, zarządzanie kryzysowe oraz bezpieczeństwo informatyczne łańcucha dostaw. Firmy będą musiały też położyć większy nacisk na cyberhigienę pracowników oraz przeszkolić kadrę, która – jak wynika z badania Grupy Progres – nie zawsze przestrzega zasad cyberbezpieczeństwa np. wysyła firmowe dokumenty na prywatną skrzynkę. Za złamanie przepisów będą groziły surowe kary finansowe, sięgające nawet 10 mln euro lub 2% rocznego obrotu. Nie ominą one również kierowników organizacji, którzy za swoje błędy mogą zapłacić karę w wysokości do 600% otrzymywanego wynagrodzenia.
Obcokrajowcy wydali w Polsce miliardy – głównie na zakupy i zakwaterowanie
Obcokrajowcy wydali w Polsce miliardy – głównie na zakupy i zakwaterowanie
W 2023 roku wydatki cudzoziemców w Polsce ukształtowały się na poziomie 44,3 mld zł i w stosunku do poprzedniego roku były wyższe o 18,3%, wynika z raportu GUS pt. „Ruch graniczny oraz wydatki cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą”. Więcej pieniędzy w naszym kraju wydają też obcokrajowcy mieszkający i pracujący nad Wisłą. Jak wynika z badania Grupy Progres, głównym obciążeniem ich budżetu jest wynajem pokoju czy mieszkania oraz zakupy produktów życia codziennego (żywność, środki czystości czy odzież).
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania Polaków wyjazdami zarobkowymi za granicę, także w okresie jesienno-zimowym. Pracownicy szukają możliwości poprawy swojego statusu materialnego w Niemczech, Holandii, a także w krajach takich jak Norwegia czy Belgia. Skok liczby zainteresowanych pracą zauważalny jest zwłaszcza w 2024 roku, co wynika zarówno z podwyżek płac minimalnych w niektórych krajach, jak i wzrostu zapotrzebowania na pracowników sezonowych w określonych branżach.