Grupa Progres
Informacje prasowe

Informacja prasowa

Pracownik z Ukrainy w pakiecie z rodziną. Nadciąga fala rodzinnych onboardingów?

Większość Ukraińców (77 proc.), którzy przebywają w Polsce z powodu wojny i szukają obecnie pracy w naszym kraju, przyjechała nad Wisłę z rodziną, a jedynie 23 proc. przekroczyło granicę w pojedynkę. Połowa z tej grupy (50 proc.) chce zostać u nas na dłużej albo na stałe, często również w towarzystwie rodziny.  Pozostali (42 proc.) planują powrót, gdy tylko sytuacja się uspokoi. 8 proc. chce pracować w Polsce przez chwilę i ruszyć dalej – na Zachód. Wiele firm, rozpoczęło rodzinne onboardingi. Mają one pomóc w szybkiej aklimatyzacji pracowników i ich rodzin, a tych zdecydowanych na wyjazd przekonać do podjęcia decyzji o związaniu się z Polską na stałe.

czytaj więcej
Informacja prasowa

Rekrutacje do rekrutacji. Branża HR nadal szuka kandydatów na etat

Prognozowany popyt na usługi HR rośnie, a wraz z nim zwiększają się potrzeby kadrowe tej branży. Jak wynika z raportu Grupy Progres, w kwietniu br. najczęściej poszukiwani byli pracownicy do ds. rekrutacji i employer brandingu (33 proc. ofert), a także kadr i płac (28 proc. stanowisk). Jednostkowe oferty dot. specjalistów ds. benefitów czy coachów pracowników. Niestety, mimo że etatów nie brakuje, część osób wstrzymuje się z udziałem w rekrutacji, bo przyszli przełożeni wymagają od nich np. znajomości języków obcych, a odpowiedzialność za wykonywane obowiązki jest zbyt duża.

czytaj więcej
Informacja prasowa

Tylko 7 proc. Ukraińców pracowało w sektorze HoReCa, reszta do przyuczenia?

Po wybuchu wojny w Ukrainie prognozowano, że HoReCa może zatrudnić część uchodźców. Niestety, wszystko wskazuje na to, że ten sektor czekają kolejne miesiące permanentnych poszukiwań ludzi do pracy, bo dla naszych wschodnich sąsiadów etat w hotelu czy restauracji często jest zbyt wymagający.

czytaj więcej
Informacja prasowa

Ukraińcy uciekli przed wojną, ale nie do pracy – 1 % z nich podjęło pracę w Polsce

W ciągu 40 dni wojny w Ukrainie do Polski przyjechało ponad 2,4 mln osób. Mimo planów ich szybkiej aktywizacji zawodowej – do tej pory – pracę podjęło tylko ponad 1 proc. Ukraińców. Kolejni zrobią to wkrótce, jednak przełożeni gotowi na ich przyjęcie, muszą uzbroić się w cierpliwość, bo aktywizacja zawodowa chętnych do pracy Ukraińców w praktyce jest bardzo skomplikowana. ...

czytaj więcej
Informacja prasowa

Miesiąc wojny i co dalej?

Ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy, ustawa pomocowa, uproszczenie procedur legalizujących pobyt i pracę w Polsce. Miesiąc po ataku Rosji na Ukrainę nasz rynek pracy wydaje się nie do poznania. Zmienił się profil kandydatów przyjeżdżających do Polski, ich oczekiwania dot. etatu i dodatków pozapłacowych. Firmy rozpoczęły proces rekrutacji Ukraińców uciekających przed wojną i modernizacji stanowisk, niektórzy już „kombinują” jak zarobić na specustawie, a w przemyśle wskaźnik ogólnego, bieżącego klimatu koniunktury spadł w marcu o 6,7 pkt.

czytaj więcej
Informacja prasowa

Tąpnięcie na polskim rynku pracy spowodowane wojną – efekt nożyc i wyczekiwanie na rozwój sytuacji

Od początku wojny w Ukrainie do naszego kraju przyjechało prawie 1,8 mln osób. To niemal tyle, ile w całym I półroczu 2021 r. wyniosła liczba przekroczeń granicy cudzoziemców wjeżdżających do Polski z Ukrainy (1,905 mln). Pracodawcy, mimo wcześniejszych deklaracji, nie są w stanie zatrudnić wszystkich przybywających do nas kobiet, które chcą lub będą chciały podjąć pracę. Wielu z nich wstrzymuje rekrutacje, inni nie rekrutują wcale, bo obserwują sytuację i czekają na jej rozwój.

czytaj więcej

Kamila Tyniec

Biuro prasowe Grupa Progres