Spotkajmy się w duchu Flow: Historia łódzkich kin
Spotkajmy się w duchu Flow: Historia łódzkich kin
W najbliższą niedzielę, 21 lipca, odbędzie się kolejne z cyklu „Spotkanie w duchu Flow” realizowane przez firmę Archicom we współpracy z EC1. Tym razem naszych gości wspólnie z Narodowym Centrum Kultury Filmowej zabierzemy w podróż śladami historii kina. Wydarzenie jest bezpłatne.
W ramach kolejnego Spotkania w Duchu Flow, które odbędzie się 21 lipca (niedziela) w godzinach 11:00 – 14:00, zapraszamy na nostalgiczną podróż w czasie, dzięki której będzie można przenieść się w świat magii srebrnego ekranu. Podczas wydarzenia odbywającego się w EC1 w Narodowym Centrum Kultury Filmowej zaprezentujemy, jak działały największe i najwspanialsze kina, jak kręcono i wyświetlano filmy na początku wieku, a także o czym opowiada pierwszy polski film fabularny. Podróż przez historię kina zaczniemy od namiotu jarmarcznego a zakończymy ją na wyściełanych aksamitem fotelach sal perfumowanych zapachem róż. Na spotkaniu przybliżone zostaną ponadto takie tematy, jak przełom technologiczny, czy pojawienie się koloru w filmie. Opowiemy też o rekordach frekwencyjnych filmu „Krzyżacy” oraz o wielkich gwiazdach kina i widzach marzących w fotelach kinowych o sławie i fabryce snów.
W ramach bezpłatnego wydarzenia goście będą mogli wziąć udział w wykładzie dotyczącym historii łódzkich kin, który poprowadzi Piotr Kulesza – Kierownik Działu Wystaw i Zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Podczas spotkania zaplanowana została ponadto unikalna projekcja filmowa w Sali Odeon NCKF z zabytkowego projektora na taśmę 35 mm z początku XX wieku a także oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kino Polonia, obejmujące historię pokazów kinematograficznych od końca XIX wieku do współczesności.
Na wszystkich gości w przestrzeniach NCKF czekać będzie również poczęstunek przygotowany przez kawiarnię Coffee on Board.
21 lipca (niedziela)
godzina 11:00 – 14:00
EC1, ulica targowa 1/3, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Sala Odeon
Spotkania z wybitnymi postaciami ze świata kultury, literatury, natury, sztuki oraz nowych technologii – czyli „Spotkania w duchu Flow” to przedsięwzięcie kulturalne realizowane przez firmę Archicom we współpracy z EC1 – Miastem Kultury. Bezpłatne spotkania odbywają się raz w miesiącu na terenie EC1 z partnerami merytorycznymi, a na każdym z nich poruszana jest inna tematyka reprezentowana przez zaproszonego gościa.
- Idea spotkań z wybitnymi osobistościami, artystami ze świata kultury i sztuki, filmu, teatru, literatury, ale także ze znanymi ekspertami zajmującymi się tematyką nowych technologii czy architektury zrodziła się przy okazji naszej najnowszej łódzkiej inwestycji – Flow, realizowanej w Nowym Centrum Łodzi. Flow to coś więcej niż nowa przestrzeń na mapie miasta, to miejsce, które ze względu na swoją lokalizację, ale też funkcje łączyć będzie wszystkie żywioły Łodzi: nowoczesnego miasta, natury, technologii oraz kultury. Już teraz jeszcze na etapie budowy wcielamy w życie idee, które reprezentuje Flow. Chcemy by spotkania realizowane we współpracy z naszym sąsiadem EC1 stały się swoistym przepływem myśli, wymiany ciekawych doświadczeń, poszerzania horyzontów oraz odkrywania żywiołów, którymi żyje Łódź – mówi Waldemar Olbryk, prezes firmy Archicom.
Flow to projekt realizowany przez firmę Archicom w Nowym Centrum Łodzi. Inwestycja, która zajmie 2 ha pomiędzy Dworcem Łódź Fabryczna a kompleksem naukowo-kulturalnym EC1, przewiduje powstanie pięciu budynków, które pomieszczą 1200 mieszkań. Teren Flow będzie otwarty na miasto, w ramach inwestycji przewidziano tereny zielone oraz punkty usługowe, a także poświęcone kulturze i nauce. Za projekt odpowiada Pracownia PIG Architekci. Zakończenie inwestycji jest planowane na grudzień 2028 roku.
Archicom od 37 lat realizuje marzenia o idealnym mieszkaniu. Korzenie firmy wywodzą się z wrocławskiego studia projektowego, w którym od początku żywa była idea dbałości o ludzki wymiar architektury, jej współistnienie z naturą i kontekstem miejsca. Archicom rozumie swoją rolę jako urbanisty, inżyniera oraz wizjonera biorąc przy tym pełną odpowiedzialność za tworzenie fragmentów miast dla kolejnych pokoleń. We Wrocławiu deweloper zrealizował do tej pory ponad 220 obiektów, w tym wieloetapowe osiedla m.in. Olimpia Port, a także zrewitalizowane Browary Wrocławskie. Od 1 sierpnia 2023 roku spółka jest ogólnopolskim deweloperem obecnym również w Warszawie, Łodzi, Poznaniu oraz Krakowie tworząc tam przyjazne miejsca, w których można zdrowo żyć, mieszkać, odpoczywać, korzystać z rozrywek. Archicom patrzy na miasto jak na żywą tkankę, która powinna dopasowywać się do współczesnych odbiorców. Cel dla firmy dążącej do statusu dewelopera pierwszego wyboru jest niezmienny – dostarczać mieszkańcom nowy standard mieszkania.