Skyliner z gwarancją zielonej energii na kolejne trzy lata
Skyliner z gwarancją zielonej energii na kolejne trzy lata
Warszawski biurowiec Skyliner przedłużył do 2026 roku umowę gwarantującą pochodzenie 100% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Dostawcą tego rozwiązania jest Grupa E.ON.
Aspekty ekologiczne odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu biurowca Skyliner należącego do Grupy Karimpol. Dzięki podpisanej umowie z E.ON, gwarantującej pochodzenie energii elektrycznej z OZE przez kolejne trzy lata, Skyliner – zgodnie z założeniem właściciela budynku – staje się jeszcze bardziej przyjazny dla ludzi i środowiska. Energia zasilająca warszawski drapacz chmur w całości pochodzić będzie z lądowych farm wiatrowych. Korzystając z energii z OZE budynek generuje mniejszy ślad węglowy.
- Zrównoważony rozwój jest wpisany w DNA Grupy E.ON. Wspieranie naszych klientów i dawanie im narzędzi umożliwiających im zieloną transformację jest tym samym dla nas bardzo ważne w codziennej pracy – komentuje Mariola Kopcińska, Key Account Manager, Pion Klienta Biznesowego, E.ON Polska S.A. – Każdy kontrakt z gwarancjami pochodzenia to bezpośrednie wsparcie wytwórców energii ze źródeł odnawialnych. To też zapewnienie, że odpowiednia ilość zielonej energii będzie wprowadzona do systemu energetycznego w Polsce. Tego typu kontrakty są naszym zdaniem jednym z najbardziej efektywnych sposobów dążenia do neutralności klimatycznej firm – dodaje.
Właściciele Skylinera już na etapie projektu zadbali o to, by w biurowcu przy Rondzie Daszyńskiego zastosowane zostały liczne procedury ograniczające negatywny wpływ inwestycji na środowisko i najbliższe otoczenie. W biurowcu zastosowano wiele proekologicznych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz organicznie nadmiernego zużycia wody i energii. Wśród nich znajdują się m.in. energooszczędny system szybkobieżnych wind z napędem regeneracyjnym, automatyczne oświetlenie zewnętrzne, wyłączane w godzinach nocnych i wyposażone w czujniki zmierzchowe oraz zegar czasowy pozwalający na ograniczenie zbędnego działania oświetlenia w ciągu dnia. Zielone dachy oraz otaczające go tereny są wypełnione roślinnością. Rozwiązanie to pozwala na ograniczenie efektu miejskiej wyspy ciepła, przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza i pozwala skutecznie gospodarować wodami opadowymi.
Wdrożone rozwiązania minimalizujące zanieczyszczenie powietrza oraz wód, redukujące poziom hałasu i wibracji oraz ograniczające pylenie, a także sukcesywnie wprowadzane kolejne pro-ekologiczne procedury zwieńczone zostały uzyskaniem przez Skyliner certyfikatu BREEAM na poziomie Excellent.
Na trzech poziomach technicznych zainstalowaliśmy ponad sto systemów dbających o sprawne i ekologiczne działanie wieżowca. Niezwykle istotnym aspektem dla funkcjonowania biurowca, a także dla jego najemców jest fakt, że dzięki wdrożonym rozwiązaniom – także pochodzeniu energii elektrycznej z OZE – poziom opłat wspólnych, tzw. service charge, jest jednym z najniższych wśród warszawskich biurowców klasy „A”, a Skyliner jest tym samym jednym z najbardziej oszczędnych budynków w stolicy – informuje Szymon Zduńczyk, Executive Director w Karimpol Polska.
O kompleksie Skyliner
Skyliner oferuje 49.000 mkw. powierzchni do wynajęcia na 42 piętrach. Część z nich zajmują lokale usługowo-handlowe, restauracje oraz pięciokondygnacyjny parking podziemny. Na 165 m wysokości położony jest dwupoziomowy Skybar z niezwykłymi widokami na panoramę Warszawy. Skyliner posiada najwyższe w Polsce, aż 16-metrowe lobby biurowe. Budynek jest wyposażony w najnowsze technologie, m.in. 21 szybkich wind (o prędkości do 7 m/s) z inteligentnym systemem obsługi bezdotykowej, aplikację budynkową SkylinerApp, która m.in. zastępuje tradycyjne karty kontroli dostępu oraz daje możliwość zdalnej rezerwacji biurek, sal oraz miejsc parkingowych. Skyliner posiada certyfikat BREEAM na poziomie Excellent i jest zasilany w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii.
Kompleks spod kreski APA Wojciechowski już niebawem zyska nową przestrzeń. Zespół pracowni zaprojektował również jego drugi etap – wieżę Skyliner II. Biurowiec o wysokości 130 metrów powstanie przy Rondzie Daszyńskiego na warszawskiej Woli i zajmie miejsce tuż obok pierwszego etapu inwestycji. Rozpoczęcie realizacji drugiej fazy projektu jest planowane na jesień tego roku. Nowy warszawski biurowiec Skyliner II ma liczyć 24.000 mkw. powierzchni rozmieszonej na 28 kondygnacjach. Większość powierzchni użytkowej – 23.000 mkw. zostanie przeznaczona na biura. Lokale handlowo-usługowe zajmą blisko 1.000 mkw. Pod względem architektonicznym budynek będzie nawiązywał do pierwszej fazy kompleksu Skyliner i w naturalny sposób dopełni pozostałą przestrzeń działki. Oba wieżowce Grupy Karimpol połączy wspólne podium. To w drugiej fazie inwestycji będzie w pełni przeszklonym foyer wejściowym z otwartym, podświetlonym, dwukondygnacyjnym holem i antresolą. Podobnie jak w pierwszej fazie poprowadzą na nią reprezentacyjne schody. Całość wnętrza wypełni bujna roślinność naturalna. Łącznie ogólnodostępne podium kompleksu będzie posiadało 4.500 mkw. powierzchni przeznaczonej na strefę handlowo-usługową, z której będą mogli korzystać zarówno najemcy, jak i okoliczni mieszkańcy. Łącznie cały kompleks przy ul. Prostej 67 będzie oferował 73.000 mkw. powierzchni wynajmu.
Grupa Karimpol to spółka deweloperska założona w 1991 roku. Jej celem jest budowa i wynajem powierzchni komercyjnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dziś Grupa działa w 5 krajach regionu: Polsce, Czechach, Austrii, na Słowacji i na Węgrzech. Polski oddział firmy został otwarty w 1997 roku. Dotychczas Karimpol Polska zrealizował w Warszawie 8 projektów biurowych: Stratos, Mistral, Passat, Taifun, Equator I, II, III i IV oraz największy i najbardziej prestiżowy projekt Grupy - biurowiec Skyliner. Łączna powierzchnia najmu wszystkich inwestycji w Polsce wynosi blisko 200 tys. mkw. Przez ponad 25 lat działalności Grupa Karimpol stała się jedną z najsprawniej funkcjonujących prywatnych firm deweloperskich na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.