Grupa Progres
Informacje prasowe

Etat rządzi? Jak zatrudniają na Dolnym Śląsku?

Na Dolnym Śląsku ponad 212 tys. osób pracuje na podstawie umów zlecenia i pokrewnych, co czyni region jednym z czołowych w Polsce pod względem liczby zleceniobiorców. Mediana wieku osób zatrudnionych na takich zasadach wynosi 43 lata, a kobiety stanowią nieco ponad połowę tej grupy. Mimo rosnącej popularności elastycznych form zatrudnienia, to nadal umowa o pracę dominuje w ofertach na rynku dolnośląskim – 78% ogłoszeń dotyczy właśnie tego rodzaju umowy, ale nie zawsze, bo w przypadku pracy tymczasowej królują umowy cywilnoprawne.

Według najnowszych danych GUS, na Dolnym Śląsku na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy zlecenia, agencyjne czy o świadczenie usług, pracuje 212,7 tys. osób. Kobiety stanowią nieco ponad połowę tej grupy (110,9 tys.), natomiast mężczyźni – 101,8 tys. Średni wiek osób pracujących na zleceniu w tym regionie wynosi 43 lata. Kobiety, które pozostają w takiej formie zatrudnienia, są średnio starsze od mężczyzn – ich mediana wieku wynosi 44 lata, podczas gdy wśród mężczyzn jest to 41 lat.

Dane te pokazują, że umowy cywilnoprawne nie są już wyłącznie domeną bardzo młodych pracowników. Coraz częściej decydują się na nie osoby w średnim wieku, które dzięki elastyczności tej formy zatrudnienia, łączą pracę z innymi obowiązkami, np. rodzinnymi komentuje Martyna Lubojańska-Szeląg z Grupy Progres.

Pod względem liczby osób zatrudnionych na umowach zlecenia Dolny Śląsk zajmuje wysoką pozycję w kraju. Więcej zleceniobiorców jest jedynie w regionie warszawskim stołecznym (305,7 tys.) i województwach śląskim (285,6 tys.) i wielkopolskim (226,0 tys.) – regionie graniczącym z Dolnym Śląskiem. W pozostałych sąsiadujących z nim województwach na zlecaniu i umowach pokrewnych pracuje ok. 646,8 tys. osób (lubuskie) i nieco ponad 539,7 tys. osób (opolskie).

Branże z elastycznymi formami zatrudnienia

Umowy cywilnoprawne pozostają istotnym elementem rynku pracy, szczególnie w sektorach o wysokiej dynamice zatrudnienia. Najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia i pokrewnych odnotowuje się w branży administrowania i działalności wspierającej, która obejmuje m.in. usługi pośrednictwa pracy. Wysoki odsetek takich umów dotyczy także opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, handlu i naprawy pojazdów, przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz transportu i gospodarki magazynowej.

Elastyczność zatrudnienia odgrywa kluczową rolę w sektorach charakteryzujących się dużą zmiennością zapotrzebowania na pracowników. Co więcej, sezonowość, którą obserwujemy w wielu branżach, oznacza, że okresy wzmożonej pracy mogą trwać zaledwie kilka tygodni, co prowadzi do gwałtownego wzrostu rekrutacji. W takich warunkach firmy często decydują się na elastyczne formy zatrudnienia np. pracę tymczasową, takie jak umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne, które pozwalają na szybkie dostosowanie liczby pracowników do aktualnych potrzeb mówi Martyna Lubojańska-Szeląg z Grupy Progres.

Etat nadal na pierwszym miejscu, ale rośnie znaczenie innych form zatrudnienia

Chociaż różnorodne formy zatrudnienia zyskują na popularności, umowa o pracę nadal dominuje w ofertach pracy na Dolnym Śląsku. Analiza 6200 ofert zatrudnienia w regionie przeprowadzona przez Grupę Progres wykazała, że 78% pracodawców oferuje umowę o pracę, podczas gdy 22% przewiduje inne formy zatrudnienia. Większość firm decyduje się na umowę o pracę, zwłaszcza na stanowiskach wymagających specjalistycznych kwalifikacji. Jednak w przypadku pracy sezonowej czy tymczasowej to umowy cywilnoprawne pozostają niezwykle istotnym elementem rynku.

Najwięcej etatów z umowami o pracę na Dolnym Śląsku dotyczy stanowisk związanych ze sprzedażą i obsługą klienta. Znaczący odsetek ofert dotyczy również branż IT, inżynierii, finansów i ekonomii, budownictwa oraz produkcji. Dużo etatów dostępnych jest także w administracji, logistyce, sektorze zdrowia, bankowości i HR. Mniejsza liczba ofert pracy na umowę o pracę występuje w branżach internetowych, e-commerce, badaniach i rozwoju, doradztwie, nieruchomościach, sektorze publicznym oraz reklamie i PR.

Dolny Śląsk to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce, w którym dynamicznie funkcjonują zarówno sektor usług, jak i przemysł. Pracodawcy poszukują pracowników na różne stanowiska, a duża liczba inwestycji oraz rosnące zapotrzebowanie na kadry sprawiają, że rynek pracy w regionie jest wyjątkowo chłonny. W efekcie pracę – zarówno stałą, jak i tymczasową – można znaleźć w wielu branżach, co przyciąga osoby o różnych kwalifikacjach i oczekiwaniach zawodowych podsumowuje Martyna Lubojańska-Szeląg z Grupy Progres.

***

W komunikacie wykorzystano dane GUS opublikowane 17 marca 2025 r. opisujące liczbę osób wykonujący pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych (stan na 30 września 2024 r.) oraz analizy Grupy Progres przeprowadzane w pierwszych dwóch tygodniach marca 2025 r. i obejmujące zbiór ponad 63 tys. ofert o pracę opublikowanych w portalach ogłoszeniowych. Analizie poddano ogłoszenia oferowane przez przedsiębiorców, organizacje i instytucje z całej Polski – 6,2 tys. nich dotyczyło Dolnego Śląska. 

Kontakt dla mediów

Kamila Tyniec

Biuro prasowe Grupa Progres

Załączniki

docx

3 04 2025 Elastyczny Rynek pracy na Dolnym Śląsku IP

docx 87,8 kB
pobierz