Grupa Progres
Informacje prasowe

Kopernik była kobietą. Panie już nie boją się „męskich” zawodów

Lista przynależnych kategorii publikacji

77 proc. kobiet deklaruje, że podjęłoby pracę w „męskim” zawodzie, a 23 proc. twierdzi, że nie zdecydowałaby się na zajęcia, które – często stereotypowo – uznawane są za profesje dedykowane głównie dla panów, wynika z najnowszego badania Grupy Progres. Kobiety coraz częściej chciałyby wejść w świat męskich zawodów, wśród tych najbardziej popularnych – w których chcą pracować panie – są mechanik samochodowy, spawacz i budowlaniec. 

Według raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound), kobiety nie podejmują pracy w tych samych sektorach gospodarki co mężczyźni. Branżami, w których – pod względem liczby pracowników – dominują panowie są m.in. budownictwo, sektory elektryczny i metalurgiczny, transport, produkcja oraz rolnictwo. Kobiety najczęściej pracują w usługach, nieruchomościach czy branży turystycznej.

Krzywdzące uproszczenia

Jak wynika z badania Grupy Progres,  określenia „męski” i „kobiecy” zawód, 80 proc. pań uważa za stereotypowe, odmiennego zdania jest 20 proc. z badanych. Mimo wielu wyzwań wynikających – m.in. z uogólnień i uprzedzeń – panie coraz śmielej myślą o podjęciu pracy w branżach, w których obecnie są mniejszością. Większość z nich (63 proc.) nie zgadza się z twierdzeniem, że niektóre zawody powinni wykonywać jedynie mężczyźni, a niektóre tylko kobiety. Natomiast 37 proc. pań jest zdania, że są profesje, które powinny być dedykowane jednej płci – do tych „męskich” zalicza m.in. te wymagające siły fizycznej i dźwigania ciężkich rzeczy.

Charakter do pracy

Według kobiet – ankietowanych w badaniu Grupy Progres – ich indywidualne cechy charakteru i  umiejętności predysponują je do wykonywania wielu „męskich” zawodów. Panie najlepiej sprawdziłyby się jako mechanik samochodowy, spawacz i budowlaniec (najczęściej wymieniane zawody). Inne z profesji wskazywanych przez kobiety to kierowca samochodu ciężarowego, tester oprogramowania i żołnierz zawodowy.

Co więcej, kobiety nie ograniczają się jedynie do życia zawodowego i przyznają, że – w życiu prywatnym – wykonują czynności funkcjonujące w świadomości społecznej jako domena panów (67 proc. badanych) W pierwszej dziesiątce – najczęściej wskazywanych – znalazły się wizyta u mechanika samochodowego, wymiana żarówek czy oleju w aucie, prace remontowe tj. drobne naprawy w mieszkaniu, szpachlowanie, wymiana wtyczki, malowanie, tapetowanie, skręcanie mebli, wymiana uszczelek, naprawa sprzętu domowego. 33 proc. kobiet, które nie wykonuje „męskich zajęć” uzasadnia swoją odpowiedź tym, że nie ma praktyki w tego typu działaniach, dlatego prosi o pomoc panów z najbliższego otoczenia lub wie, jak to zrobić, ale tego typu działania zleca partnerowi.

W informacji wykorzystano wyniki badania Grupy Progres „Kopernik była kobietą” przeprowadzonego w lutym na reprezentatywnej grupie 1 000 kobiet aktywnych zawodowo.

Kontakt dla mediów

Kamila Tyniec

Biuro prasowe Grupa Progres

Załączniki

docx

Kopernik była kobietą Panie już nie boją się męskich zawodów informacja prasowa

docx 76,9 kB
pobierz