Ukraińcy chcą dobrej pracy w dużym mieście
Ukraińcy chcą dobrej pracy w dużym mieście
Co piąty Ukrainiec myślący o pracy w Polsce bierze pod uwagę wysokość wynagrodzenia. Nasi wschodni sąsiedzi chcą też pracować w dużym mieście – Gdańsk, Poznań, Warszawa, Wrocław i Kraków. Dla Ukraińców najmniej istotnymi czynnikami wpływającymi na wybór miejsca do życia i pracy są dostęp do edukacji wyższej oraz obiektów sportowych, wynika z badania Gdańskiego Urzędu Pracy zrealizowanego przez Pracodawców Pomorza we współpracy z Grupą Progres.
Z raportu opracowanego na podstawie badania wynika, że dokonując wyboru miejsca przyszłej pracy 20 proc. ankietowanych Ukraińców będzie kierowało się głównie wysokimi zarobkami. Prawie 16 proc. respondentów wskazywało, że przy wyborze miejscowości biorą pod uwagę interesujące propozycje pracy, dla 11 proc. ważna jest uczciwość pracodawcy, a 10 proc. badanych zależy na łatwym dojeździe do naszego kraju. Tylko 6 proc. ankietowanych odpowiedziało, że istotna jest ilość znajomych, mieszkających w danym mieście. Niewiele ponad 5 proc. wskazywało, że kierują się dostępem do kultury. Najmniej istotnymi czynnikami wpływającymi na wybór miejsca zamieszkania i pracy okazał się m.in. dostęp do edukacji wyższej, nowoczesne centra handlowe oraz dostęp do obiektów sportowych.
– Ukraińcy nadal deklarują, że najważniejszym kryterium wyboru miejsca do życia i aktywności zawodowej są zarobione pieniądze, czyli w moim rozumieniu tzw. dobra praca. Gdyby nałożyć na siebie oba najczęściej deklarowane wskaźniki to priorytetem dla nich jest dobra praca w dużym mieście – mówi Ewa Błaszczyńska, Dyrektor Regionu w Grupie Progres.
Ukrainiec w dużym mieście
Spośród wymienianych przez Ukraińców miast, do których chcieliby się przenieść największym zainteresowaniem cieszą się Gdańsk (niemal 19 proc), Poznań (prawie 15 proc), Warszawa (12 proc), Wrocław (8 proc), Łódź (8 proc), Kraków (ok. 8 proc). Mniej popularne są Lublin (7 proc.) Rzeszów (6 proc.), Katowice (4 proc.) i Szczecin (3 proc.). Niewielu Ukraińców myśli o pracy w mniejszych miastach tj. Koszalin, Kalisz, Gorzów, Słupsk, Toruń czy Ustka.
– W mojej ocenie zwyczaje przyjeżdzających do Polski pracowników uległy zmianie. Ukraińcy chcą normalnie funkcjonować korzystając ze wszystkich przywilejów, które oferuje duże miasto tj. centrów handlowych, basenów, przedszkoli, kin czy restauracji. Z drugiej strony bardzo istotnym motywatorem są z pewnością większe perspektywy w dużej aglomeracji, możliwość znalezienia dodatkowej pracy czy nowej, gdy jest taka konieczność – wyjaśnia Ewa Błaszczyńska. – Z moich obserwacji wynika, że wśród Ukraińców są też osoby ceniące spokój i ciszę charakterystyczną dla mniejszych miejscowości. Tę grupę stanowią najczęściej przyjezdni s w średnim i starszym wieku lub rodziny rozpoczynające swoje życie w Polsce – zaznacza ekspertka.
Badanie zlecone przez Gdański Urząd Pracy przeprowadzili Pracodawcy Pomorza we współpracy z Grupą Progres. Zbadano 1 367 respondentów – obywateli Ukrainy w wieku produkcyjnym.
W skład Grupy Kapitałowej Progres wchodzą spółki w całości z polskim kapitałem, z których najstarsza na rynku funkcjonuje od 2002 roku. Grupa wspiera przedsiębiorstwa w całej Polsce w zakresie pracy tymczasowej (Progres HR), doradztwa biznesowego i szkoleń (Progres Consulting), rekrutacji stałych (Progres Permanent Recruitment), a także optymalizacji procesów i kosztów zatrudnienia (Progres Advanced Solutions). Rocznie zatrudnia ponad 28 tysięcy pracowników i realizuje 1,5 tysiąca projektów rekrutacyjnych. Posiada kilkadziesiąt oddziałów w Polsce i zagranicą