Kontakt dla mediów

Mieszkańcy Ukrainy szukają pracy w sieci

Mieszkańcy Ukrainy szukają pracy w sieci

Kijów, Dniepr, Charków, Lwów, Zaporoże to pierwsza piątka ukraińskich miast, z których pochodzi najwięcej osób zainteresowanych pracą w Polsce wynika z badania Grupy Progres „Jeden telefon i masz pracę”. Ukraińcy nie rezygnują z przyjazdów do naszego kraju, a zatrudnienia poszukują w Internecie, którego są aktywnymi użytkownikami. Według raportu „Digital in 2019” aż 40,91 mln Ukraińców korzysta z sieci, co stanowi 93 proc. ludności kraju.

Polscy pracodawcy stanęli przed nowym wyzwaniem, jeśli chcą zatrudniać Ukraińców muszą bardzo aktywnie komunikować się z nimi w sieci. Nasi wschodni sąsiedzi tam bowiem szukają pracy. Liczba użytkowników Internetu na Ukrainie rośnie lawinowo – od 2018 r. zwiększyła się ona o 15 mln i obecnie wynosi niemal 41 mln.* Z najnowszej edycji badania Grupy Progres „Jeden telefon i masz pracę” wynika, że liczba Ukraińców szukających pracy w Polsce online (w I kw. 2019 r.) wzrosła trzykrotnie (w porównaniu z I kw. 2018 r).

Internetowe piki rekrutacyjne

Ukraińców szukających pracy w sieci jest coraz więcej. Występują jednak piki rekrutacyjne, które z pewnością wpływają także na ich aktywność w wirtualnym świecie. Pod koniec 2018 r. aż 83 proc. Ukraińców chciało przyjechać do Polski na krótki czas, jednak nie deklarowali, że zostaną u nas po Nowym Roku i szukając pracy brali pod uwagę oferty niemieckich firm.

 – Sytuacja zmieniła się w styczniu, gdy poznaliśmy warunki, które niemiecki rząd postawił przed chętnymi do przyjazdu emigrantami zarobkowymi. Wtedy też wśród Ukraińców zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania pracą w Polsce. Spadek nastąpił w kwietniu, kiedy Ukraińcy wyjechali na święta. Obecnie znowu jesteśmy w fazie wzrostu rekrutacyjnego tej narodowości i pierwszy kontakt odbywa się często właśnie w sieci – mówi Justyna Lach, Dyrektor ds. Rozwoju Projektów Międzynarodowych w Grupie Progres.

 

Kijów szuka pracy w Polsce

W grupie ukraińskich miast, których mieszkańcy najczęściej myślą o przyjeździe do Polski w celach zarobkowych dominuje Kijów (63 proc. osób szukających pracy w sieci). Kolejne miejsca zajmują Dniepr (14 proc.), Charków (10 proc), Lwów (8 proc.) i Zaporoże (5proc.).

Ukraińscy internauci najczęściej szukają pracy w dużych miastach - Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk i Lublin. W stolicy zdominowali rynek pracy tymczasowej. Popularność województwa mazowieckiego wciąż rośnie co potwierdzają m.in. analizy Głównego Urzędu Statystycznego - liczba wydanych zezwoleń na pracę zwiększała się z prawie 23 tysięcy w 2011 r. do niemal 80 tysięcy w 2018 r.

Mazowsze było jednym z pierwszych regionów, w którym do pracy tymczasowej zatrudniano obcokrajowców. Większość zezwoleń, które zostały przyznane w ubiegłym roku dotyczyła obywateli Ukrainy, o wiele mniej było Nepalczyków oraz Białorusinów, jednak już niebawem ta sytuacja może się zmienić. Prognozowany napływ pracowników z Azji jest najlepszym powodem do tego, by już teraz myśleć o zaplanowaniu aktywnej, wielojęzykowej komunikacji z potencjalnymi pracownikami właśnie w Internecie – zaznacza Łukasz Żuber, Kierownik Makroregionu w Grupie Progres.

W informacji wykorzystano dane z kampanii „Jeden telefon i masz pracę” analizujące 20 150 Ukraińskich internautów.  

 

*„Digital in 2019” We Are SocialW skład Grupy Kapitałowej Progres wchodzą spółki w całości z polskim kapitałem, z których najstarsza na rynku funkcjonuje od 2002 roku.  Grupa wspiera przedsiębiorstwa w całej Polsce w zakresie pracy tymczasowej (Progres HR), doradztwa biznesowego i szkoleń (Progres Consulting), rekrutacji stałych (Progres Permanent Recruitment), a także optymalizacji procesów i kosztów zatrudnienia (Progres Advanced Solutions). Rocznie zatrudnia ponad 28 tysięcy pracowników i realizuje 1,5 tysiąca projektów rekrutacyjnych. Posiada kilkadziesiąt oddziałów w Polsce i zagranicą