20 lat rozwoju i transformacji polskiej energetyki. Neo Energy Group nie zwalnia tempa
20 lat rozwoju i transformacji polskiej energetyki. Neo Energy Group nie zwalnia tempa
Rozwój od podstaw prywatnej elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 800 MW i jednej z największych farm wiatrowych (500 MW) na południu Polski oraz portfela biogazowni składowiskowych, w których wytwarzane jest 75% energii elektrycznej wyprodukowanej we wszystkich instalacjach tego typu zlokalizowanych w naszym kraju – Neo Energy Group (NEG) podsumowuje dwie dekady swojej działalności na rynku odnawialnych źródeł energii. Holding nie zwalnia tempa. W tym roku zrealizował największą transakcję w polskim sektorze OZE – przejął projekty o mocy blisko 1,5 GW. Obecnie NEG jest w trakcie realizacji projektów związanych z produkcją zielonego LNG, rozwija 4.8 MW projektów i buduje ponad 700 MW instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych. Jako inżynier kontraktu odpowiada za budowę inwestycji, których łączna wartość przekracza 5 mld zł.
Neo Energy Group jest deweloperem i operatorem odnawialnych źródeł energii oraz częścią holdingu Neo Investments działającym na rynku OZE od 20 lat. Gdy w 2004 r. NEG zaczynała swoją działalność, polski sektor energii odnawialnej zmagał się z brakiem dotacji i wsparcia finansowego, a inwestowanie w OZE było dla wielu zbyt ryzykowne. Początkowo Grupa koncentrowała się na energetyce wiatrowej. W 2004 r. zainwestowała w pierwszą farmę wiatrową zlokalizowaną w Marszewie o mocy 44 MW, a trzy lata później (2007 r.) powiększyła ten projekt niemal dwukrotnie do 82 MW. Po pięciu latach od powstania – w 2009 r. – wiatrowe portfolio Grupy osiągnęło w sumie 1050 MW (projekty i wydane warunki przyłączenia). W 2010 r. NEG sprzedała swoje pierwsze farmy – Wicko (40 MW) i Marszewo (82 MW) oraz Nosalin (18 MW) Grupie Tauron. W kolejnych latach rozszerzyła swoją działalność o produkcję energii z gazu składowiskowego i energetykę słoneczną.
– Te dwie dekady to czas niezwykłej podróży – od początków, gdy nikt nie wierzył w potencjał odnawialnych źródeł energii, po dynamiczny rozwój i budowanie fundamentów zielonej gospodarki. Były to lata pełne wyzwań, niepewności i ciężkiej pracy, dzięki której staliśmy się częścią wielkiej zmiany i jednym z liderów transformacji energetycznej – mówi Piotr Beaupre, prezes Neo Energy Group. – Nasze projekty są dowodem na to, jak zrównoważony rozwój może iść w parze z innowacjami. Cieszy mnie, że od pierwszej farmy wiatrowej, aż po ostatnie transakcje, rozwijamy nie tylko nasze portfolio, ale także całą polską energetykę odnawialną – dodaje Piotr Beaupre.
Szeroka skala działań
Obecnie NEG rozwija, buduje i sprzedaje projekty OZE na każdym etapie zaawansowania. Zarządza dewelopmentem 1000 MW farm wiatrowych, 1000 MW instalacji fotowoltaicznych oraz 700 MW systemów magazynowania energii z już wydanymi warunkami przyłączenia. W technologii magazynowania jest zresztą liderem, szczególnie dzięki dwóm unikatowym projektom: rozwojowi od podstaw – na niespotykaną dotąd w Polsce skalę – prywatnej elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 800 MW oraz kupionemu wcześniej i zdewelopowanemu wspólnie z innym podmiotem z branży największe w Polsce portfolio magazynów energii skonsolidowane w spółce KSME. Dziś ten portfel projektów (w sumie 1400 MW), po wygraniu ubiegłorocznej aukcji rynku mocy, znajduje się w rękach portugalskiej Grupy GreenVolt.
Holding uczestniczy też i inwestuje w innowacyjne projekty wodorowe. W ubiegłym roku zakończył budowę pierwszej przemysłowej i w pełni zintegrowanej instalacji hybrydowej, składającej się z farmy PV magazynu energii oraz z hydrolizera, realizowanej dla PGNiG. Neo Energy Group we współpracy z krakowską AGH zainstalował też pierwszą tego typu instalację ładującą ogniwa paliwowe wodorem z biogazu składowiskowego. W tej dziedzinie NEG odnosi wiele sukcesów. Działająca w ramach Grupy spółka Neo Bio Energy (NBE) jest numerem jeden w odgazowywaniu składowisk. Co trzecia instalacja biogazu składowiskowego w Polsce należy do NBE – wytwarzane jest w nich 75% energii elektrycznej produkowanej we wszystkich instalacjach tego typu w naszym kraju. Tylko w 2023 roku wolumen produkcji energii elektrycznej wyniósł 85 GWh, a redukcja emisji gazów cieplarnianych w instalacjach NBE osiągnęła imponujące 18 300 ton metanu.
Jednym z kluczowych projektów Grupy jest farma fotowoltaiczna w gminie Przykona (woj. wielkopolskie), będąca też jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Europie Środkowej. Inwestycja, o łącznej mocy 200 MW, zajmuje obszar blisko 320 ha, a w jej skład wchodzi niemal 380 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych. Projekt powstał na zrekultywowanych gruntach po kopalni odkrywkowej. Jego realizacja rozpoczęła się w 2018 roku, a budowa trwała od 2022 do 2023 r.
Holding rozwija również jedną z największych farm wiatrowych na południu Polski – projekt Opole o mocy 500 MW. W 2024 r. zrealizował też jedną z największych polskich transakcji na rynku OZE. Grupa przejęła projekty od Zgorzeleckiego Klastra Energii o mocy blisko 1,5 GW, zwiększając tym samym swoje portfolio o kolejne farmy fotowoltaiczne, wiatrowe i magazyny energii, które NEG planuje rozbudować. Grupa stopniowo wkracza także w obszar produkcji zielonego LNG. Na zlecenie partnerów buduje obecnie 700 MW instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, a jako inżynier kontraktu zarządza projektami o wartości ponad 5 mld zł. Łączna moc wszystkich projektów wynosi 4,8 GW.
Neo Energy Group specjalizuje się głównie w realizacji inwestycji na szeroką skalę – nie posiada w swoim portfelu projektów poniżej 40 MW, jednakże w transformacji energetycznej wspiera również sektor MŚP. Dzięki dedykowanej dywizji oferuje mniejsze instalacje wytwórcze, które pomagają przedsiębiorstwom nie tylko redukować koszty energii, ale także dostosowywać się do wymogów ESG. To kompleksowe podejście pozwala firmom każdej wielkości uczestniczyć w zielonej transformacji i budować zrównoważoną przyszłość.
Wyzwania i plany na kolejne dekady
– Energetyka nie ma granic i takie są też nasze plany. Będziemy dalej rozwijać portfel naszych projektów i sięgać po innowacyjne rozwiązania oraz technologie, aby jeszcze bardziej wzmacniać pozycję lidera w polskim sektorze OZE – mówi Piotr Beaupre, prezes Neo Energy Group. – Wiemy jednak, że rynek odnawialnych źródeł energii w naszym kraju stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają szybkich i kompleksowych działań. Wśród nich jest m.in. modernizacja sieci przesyłowej, która musi sprostać rosnącej liczbie instalacji OZE oraz stabilne i dostosowane do obecnych potrzeb prawodawstwo. Musi ono wspierać inwestycje oraz rozwój technologii w naszym rodzimym sektorze i zapewniać bezpieczeństwo inwestorom, ale też przyspieszać zieloną transformację. Takich przepisów, mimo wielu starań, jeszcze brakuje, chociaż Polska jest na dobrej drodze do ich stworzenia – podsumowuje Piotr Beaupre.
Holding ma zamiar kontynuować swoje działania społeczne, które realizuje konsekwentnie od dwóch dekad. Angażuje i będzie angażował się m.in. w budowanie odporności psychicznej młodych pokoleń i zapewnianie równych szans na zdrowy rozwój dzieci, bez względu na miejsce zamieszkania. Dodatkowo NEG nadal ma zamiar aktywnie i natychmiastowo reagować na potrzeby w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, pandemia czy konflikty zbrojne, organizując pomoc humanitarną i rzeczową oraz przekazując niezbędne środki finansowe na poszczególne cele.
Już na etapie planowania inwestycji Grupa nawiązuje dialog z lokalnymi władzami i mieszkańcami, prowadzi transparentną komunikację i uwzględnia potrzeby regionu. NEG wspiera też różnorodne inicjatywy, np. dofinansowuje regionalne uroczystości, kluby sportowe oraz budowę infrastruktury, w tym dróg, świetlic i placów zabaw. Zaufanie i akceptacja ze strony mieszkańców są dla NEG nieocenione, szczególnie w projektach, które mają bezpośredni wpływ na otoczenie, jak farmy wiatrowe czy biogazownie. Wspierając lokalne społeczności i angażując mieszkańców w te procesy, NEG przyczynia się do odpowiedzialnego rozwoju terenów, na których realizuje inwestycje, co Grupa uważa za swój obowiązek teraz i w przyszłości.
Neo Energy Group (NEG) jest deweloperem oraz operatorem odnawialnych źródeł energii aktywnym na rynku od 2004 roku. W skład Grupy wchodzą spółki realizujące szeroki wachlarz inwestycji OZE, który obejmuje instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, biogazownie, a także projekty magazynowania energii. Łączna moc wszystkich projektów w jej portfelu wynosi 4,8 GW. Grupa stanowi część holdingu Neo Investments.
Neo Energy Group, będąc pionierem wielkoskalowej energetyki fotowoltaicznej i wiatrowej, przez dwie dekady stworzyła portfel wysokiej jakości projektów i aktywnie rozbudowuje swoje portfolio instalacji na terenie całego kraju.
NEG jest także właścicielem i operatorem co trzeciej instalacji biogazu składowiskowego w Polsce, z których wytwarza się ponad 75% energii elektrycznej produkowanej ze wszystkich instalacji tego typu w naszym kraju.