Neo Energy Group
Informacje prasowe

Rewolucja w zielonej energii? Neo Bio Energy i HydrogenTech testują możliwości zasilania stosów ogniw paliwowych SOFC biogazem składowiskowym

Neo Bio Energy, jeden z polskich liderów rozwoju zielonych technologii, połączył siły z firmą HydrogenTech, produkującą stałotlenkowe ogniwa SOFC w technologii DFC (double sided fuel cell), aby zbadać potencjał wykorzystania gazu składowiskowego w niskoemisyjnej, wysokosprawnej produkcji energii elektrycznej. Testy przeprowadzono w laboratorium terenowym zlokalizowanym na terenie elektrowni biogazowej zasilanej gazem pozyskiwanym ze składowiska odpadów w Jastrzębiu-Zdroju. Do testów wykorzystano generatory zbudowane z innowacyjnych w skali świata dwustronnych ogniw paliwowych rozwijanych przez HydrogenTech.

 

Innowacyjne podejście do produkcji energii

Neo Bio Energy jest największym w Polsce podmiotem gospodarującym biogazem powstającym na terenach składowisk odpadów. Obecnie zarządza 30 instalacjami w kraju, w których wytwarzana jest energia elektryczna z odnawialnego źródła energii, jakim jest gaz składowiskowy. Firma, poszukując alternatywy dla silników spalania wewnętrznego, zainicjowała współpracę z krajowym producentem ogniw paliwowych. Widząc potencjał w tej niszowej technologii na polskim rynku, Neo Bio Energy jako jego lider i kreator działań prośrodowiskowych, podjęło wyzwanie sprawdzenia stałotlenkowych ogniw SOFC w wymagających warunkach pracy, tj. zasilania ich biogazem składowiskowym.

 

Obiecujące wyniki testów

 Mieszanina (głównie) metanu (CH₄) oraz dwutlenku węgla (CO₂), jaką jest gaz składowiskowy, powstaje samorzutnie w wyniku rozkładu odpadów organicznych. Ponieważ metan ma znacznie silniejszy efekt cieplarniany niż dwutlenek węgla, konieczne jest jego wychwytywanie i przetwarzanie. Odpowiednie technologie umożliwiają przekształcenie go w wartościowy surowiec energetyczny.

Ogniwa SOFC DFC, dzięki pracy w wysokiej temperaturze rzędu 650-750°C i aktywności katalitycznej niklu zawartego w anodzie ogniwa, mogą przekształcać gaz składowiskowy na energię elektryczną w procesie elektrochemicznego utleniania paliwa. Unikalna konstrukcja umożliwia też uproszczenie systemu i prowadzenie reformingu metanu wewnątrz ogniw.

Gaz składowiskowy – wykorzystywany w biogazowniach Neo Bio Energy – jest wstępnie oczyszczany na potrzeby spalania w silnikach gazowych, które w połączeniu z generatorami produkują energię elektryczną. Testy przeprowadzone we współpracy z HydrogenTech wykazały, że obecny stopień oczyszczania gazu jest wystarczający, żeby z powodzeniem zasilać nim ogniwa SOFC DFC i produkować niskoemisyjną energię elektryczną. Wstępne wyniki testów są obiecujące i pokazują, że sprawność ogniw zasilanych gazem składowiskowym nie odbiega znacznie od tych zasilanych wodorem, co otwiera pole do dalszego rozwoju i optymalizacji technologii w tym zastosowaniu.

 

Rozwiązania przyszłości

 Zasada działania ogniw paliwowych opiera się na bezpośredniej zamianie energii chemicznej paliwa na energię elektryczną i ciepło. W ogniwach paliwowych gaz bogaty w metan, w połączeniu z parą wodną, ulega reformingowi z wytworzeniem wodoru. Ten zostaje przekształcony w energię elektryczną z pominięciem etapu spalania w silnikach, co zmniejsza emisję szkodliwych substancji oraz znacznie redukuje emisję CO₂ w porównaniu z tradycyjnymi technologiami.

Stałotlenkowe ogniwa paliwowe są jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Charakteryzują się najwyższą sprawnością elektryczną spośród wszystkich typów ogniw, a modele produkowane w HydrogenTech są unikalnym i opatentowanym w wielu krajach wynalazkiem. W porównaniu do standardowych ogniw planarnych pozwalają na podwojenie powierzchni aktywnej w obrębie jednego suportu anodowego oraz rezygnację z połączeń międzysystemowych. Dzięki dostarczaniu paliwa bezpośrednio do kanałów wykonanych w suporcie anodowym, ta technologia jest idealna do wykorzystania paliw węglowodorowych z zastosowaniem reformingu wewnętrznego. Dostarczane do ogniwa paliwo, zmieszane z parą wodną, ulega reformingowi termicznemu bezpośrednio na ogniwie, bez konieczności zastosowania dodatkowego reformera w systemie.

Kontakt dla mediów

Lidia Piekarska - Juszczyk

CEO

Beyond Public Relations

Klimczaka 1
02-797 Warszawa

http://www.bepr.pl

Załączniki

docx

15 10 2024 NEG i HydrogenTech

docx 1,1 MB
pobierz
Biogazowania Jastrzębie-Zdrój.jpg

Biogazowania Jastrzębie-Zdrój

jpg 378,2 kB
pobierz
Dwustronne ogniwo stałotlenkowe SOFC DFC.jpg

Dwustronne ogniwo stałotlenkowe SOFC DFC

jpg 58,7 kB
pobierz
Przekrój ogniwa DFC HydrogenTech.png

Przekrój ogniwa DFC HydrogenTech

png 55,4 kB
pobierz
Wizualizacja stosu ogniw DFC HydrogenTech.png

Wizualizacja stosu ogniw DFC HydrogenTech

png 281,2 kB
pobierz