Fabryka Norblina
Informacje prasowe

Maszyna Czasu trafiła do Fabryki Norblina

Miłośnicy sztuki znajdą w Fabryce Norblina kolejny obiekt do podziwiania. Fundacja Fabryki Norblina wraz z Fundacją na Rzecz Rzeźby Polskiej im. Zbigniewa Maleszewskiego stworzyły projekt, w ramach którego można oglądać przy Żelaznej 51/53 kopię rzeźby Maleszewskiego „Maszyna Czasu”. Odlew z brązu uświetniać będzie przestrzenie kompleksu przez 5 kolejnych lat.

Odlew z brązu jest pierwszą i jedyną (na chwilę obecną) kopią rzeźby Zbigniewa Maleszewskiego „Maszyna Czasu”. Granitowy oryginał dzieła znajduje się w galerii plenerowej przy siedzibie Fundacji na Rzecz Rzeźby Polskiej jego imienia, przy ul. Bugaj 15/17 w Warszawie, która znajmuje się spuścizną po zmarłym w 2017 roku artyście. Rzeźba, wykonana w latach 80. XX wieku, odzwierciedla filozoficzne podejście Malewszewskiego do przemijania. Jej siła oddziaływania polega na prostej syntetycznej formie wyrażonej w materii rzeźbiarskiej. Dzieło można podziwiać w wejściu do budynku Plater w Fabryce Norblina od strony północno-wschodniej (skrzyżowanie ulic Żelaznej i Łuckiej).

- Jesteśmy dumni, że  „Maszyna Czasu” stanęła w przestrzeniach Fabryki Norblina i dziękujemy Fundacji na Rzecz Rzeźby Polskiej im. Zbigniewa Maleszewskiego za zaufanie i współpracę przy tym projekcie. Liczymy na to, że goście Fabryki Norblina, dzięki obecności dzieła w naszych przestrzeniach, zainteresują się niezwykle ciekawą i bogatą historią tego wybitnego polskiego artysty, a jednocześnie będą mogli popdziwiaćto niezwykłe dzieło, które ma związek z fabrycznością przez swój temat – mówi Artur Setniewski z Fundacji Fabryki Norblina, dodając: Dziękujemy też Ministerstwu Kultury i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku za ogromny wkład w sfinasowanie tego projektu.

Zbigniew Maleszewski był wybitnym polskim artystą, architektem i rzeźbiarzem, inspiratorem Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ale także żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Wileńskiego i działaczem Solidarności. W latach 80. XX wieku, w piwnicach swojej pracowni przy ul. Bugaj w Warszawie, współtworzył tajną drukarnię, która realizowała takie wydawnictwa jak „Przegląd Wiadomości Agencyjnych”, „Pomost”, a także albumy z wizyt Papieża Jana Pawła II w Polsce, opracowania analityczne dotyczące problemów komunizmu, tłumaczenia zagranicznych autorów będących na listach cenzury, plakaty, znaczki pocztowe, kalendarze związane z działalnością podziemnej Solidarności, materiały związane ze śmiercią księdza Jerzego Popiełuszki, albumy poezji Stanu Wojennego, śpiewniki patriotyczne i publikacje literackie. Artysta odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Gloria Artis – za wybitne osiągnięcia na polu sztuki polskiej.

Dziś, w miejscu, w którym żył i tworzył Zbigniew Maleszewski, siedzibę ma Fundacja na Rzecz Rzeźby Polskiej jego imienia, założona przez artystów, działaczy kultury, a także samego Maleszewskiego. Zadaniem Fundacji jest ochrona, dokumentacja i upublicznienie dorobku kolekcjonerskiego i artystycznego artysty przez prowadzenie Pracowni Otwartej i Galerii Plenerowej oraz Drukarni Solidarnościowej, a także działania edukacyjne, popularyzatorskie oraz promocja sztuki polskiej zwłaszcza w dziedzinie rzeźby. Co ciekawe, lokal, w którym znajdowała się tajna drukarnia jest w stanie z czasów działalności drukarskiej. Zachowany został tajny charakter i wyposażenie pomieszczenia.

Projekt powstał przy współpracy Fundacji Fabryki Norblina i Fundacji na Rzecz Rzeźby Polskiej im. Zbigniewa Maleszewskiego, a dofinansowany został ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o projekcie:

https://fundacjafabrykinorblina.pl/wp-content/uploads/2023/04/FFN_Centrum-Rzezby-Polskiej_Dofinansowanie-Info.pdf

Kontakt dla mediów

Katarzyna Kozłowska

PR Consultant

Beyond Public Relations

Biuro prasowe Fabryki Norblina
Klimczaka 1
02-797 Warszawa

http://bepr.pl

Załączniki

MaszynaCzasu01.jpg

MaszynaCzasu01

jpg 9,0 MB
pobierz
MaszynaCzasu02.jpg

MaszynaCzasu02

jpg 9,5 MB
pobierz
MaszynaCzasu03.jpg

MaszynaCzasu03

jpg 9,5 MB
pobierz
MaszynaCzasu04.jpg

MaszynaCzasu04

jpg 6,8 MB
pobierz
MaszynaCzasu05.jpg

MaszynaCzasu05

jpg 8,4 MB
pobierz
MaszynaCzasu06.jpg

MaszynaCzasu06

jpg 8,0 MB
pobierz
doc

Rzeźba Maleszewskiego w FN IP 23-10-20

doc 75,8 kB
pobierz