Capital Park
Informacje prasowe

„Kartka z Powstania” w Fabryce Norblina upamiętni 79. rocznicę wydarzeń 1944 roku

Lista przynależnych kategorii publikacji

We wtorek, 1 sierpnia, z okazji 79. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Fabryce Norblina odbędą się bezpłatne pokazy filmu „Kartka z Powstania”. To pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce, wyróżnione licznymi nagrodami w kraju i na świecie. Na dzień rocznicy zaplanowane zostały trzy seanse, jednak okazja do obejrzenia filmu będzie do początku października – przez 63 dni trwania Powstania.

79 lat temu Żelazna była jedną z ulic, na których podczas Powstania Warszawskiego, przy licznych barykadach, toczyła się walka o życie, wolność i przyszłość miasta Warszawy. Wolska fabryka w czasie wojny nadal wytwarzała półfabrykaty (blachy, rury, pręty, kształtowniki, druty), ale też pracowała na potrzeby niemieckiej armii. Jednak także i tu działało podziemie wojskowe, a w walkach – choć na Żoliborzu – brał udział Stanisław Werner. Podczas Powstania Warszawskiego wokół Fabryki Norblina trwają zacięte walki. Biorą w nich udział żołnierze Zgrupowania Chrobry II. Ulice poprzecinane są wybudowanymi przez mieszkańców barykadami. Ataki ciężkiej artylerii i bombowców idą jeden za drugim. Żelazna zostaje zdewastowana, z zabudowań fabrycznych przetrwało zaledwie dziewięć budynków. Symbolem, który na co dzień przypomina gościom Fabryki Norblina o tragicznych wydarzeniach 1944 roku, jest znak Polski Walczącej na zachodniej ścianie szczytowej hali Laboratorium Mechanicznego (obecnie ściana restauracji Paradiso). Nie jest to jednak znak pochodzący z okresu II wojny światowej. Wiele wskazuje na to, że został namalowany ręką Powstańca Warszawskiego, ale prawie 40 lat po wojnie – na otwartą siłami społecznymi wystawę „63 dni Powstania Warszawskiego”, czasem nazywaną także „Warszawa Walczy 1944”, która pomiędzy 1 sierpnia a 31 listopada 1982 roku odbywała się na terenie Fabryki Norblina.

W tym roku, by upamiętnić tamte wydarzenia i oddać hołd ich uczestnikom, Fabryka Norblina stanie się tłem dla pokazów filmu „Kartka z Powstania”, który dzięki technologii VR pozwoli przenieść się widzom na ulice walczącej Warszawy i poczuć się jednym z Powstańców.  1 sierpnia (we wtorek) trzy projekcje filmu odbędą się w pasażu Teodora Wernera i zaplanowane są między godziną 15:00 a 16:40. Jeśli kogoś nie będzie wtedy w Warszawie, nic straconego. Film będzie można obejrzeć od 2 sierpnia do początku października – od środy do piątku seanse odbywać się będą między godz. 13:00 a 19:00, a w soboty i niedziele – między 11:00 a 16:00. Grupy powyżej 10 osób będą obowiązywały zgłoszenia na adres grupy@arteetmarte.org.

“Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie filmów fabularnych zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Trwa około 15 min, a prace nad nim trwały ponad 2 lata. To składająca się z trzech części narracyjna opowieść inspirowana prawdziwą historią jednego z Powstańców, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały” – żołnierza, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Nie wiedział wtedy, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.

Technologia VR, w której projekt został zrealizowany, umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie. Wirtualna rzeczywistość, za pośrednictwem specjalnych gogli, oszukuje ludzkie zmysły, dzięki czemu mamy możliwość przeniesienia się w inną przestrzeń, wcielenia się w rolę całym sobą.

Film Tomasza Dobosza swoją światową premierę miał w 2018 roku. Zagrali w nim m.in. Tomasz Ziętek, Mirosław Haniszewski i Agata Różycka. Ten krótkometrażowy obraz zdobył w sumie 11 nagród w Polsce i na świecie, m.in.: główną nagrodę na Festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality i nagrodę za najlepszy polski VR w kategorii Fabuła na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia.  

Organizatorami wydarzenia są: Arte et Marte Foundation i VR Heroes studio, a partnerem strategicznym Fabryka Norblina.

 

Fabryka Norblina to wielofunkcyjny kompleks w sercu warszawskiej Woli. Po wieloletnim procesie rewitalizacji dawnych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner przeprowadzonej przez Grupę Capital Park ponownie otworzył się na miasto we wrześniu 2021 roku. Łączna powierzchnia kompleksu wnosi ponad 65.000 mkw., z czego 41.000 mkw. stanowi powierzchnia biurowa. Dla gości Fabryki Norblina dostępne są koncepty kulturalne, rozrywkowe i gastronomiczne, w tym m.in.: autorskie, butikowe kino KinoGram, ekologiczny targ – BioBazar, największa w stolicy strefa gastronomiczna z Food Town i restauracjami z obsługą kelnerską, Piano Bar z muzyką na żywo, restauracja i klub muzyczny MOXO, trzypoziomowa restauracja Amar Beirut, Muzeum Fabryki Norblina, galeria Art Box Experience, Apple Muzeum Polska, centrum mądrej rozrywki Smart Kids Planet, a także sklepy, lokale usługowe oraz strefa zdrowia i urody. 

Kontakt dla mediów

Lidia Piekarska-Juszczyk

Biuro prasowe Capital Park

Załączniki

doc

Kartka z Powstania w FN IP

doc 81,9 kB
pobierz
Kartka01.jpg

Kartka01

jpg 1,0 MB
pobierz
Kartka02.jpg

Kartka02

jpg 674,2 kB
pobierz
Kartka03.jpg

Kartka03

jpg 512,2 kB
pobierz
Kartka04.jpg

Kartka04

jpg 1,0 MB
pobierz
Kartka05.jpg

Kartka05

jpg 545,5 kB
pobierz
Kartka06.jpg

Kartka06

jpg 1,8 MB
pobierz
Kartka07.jpg

Kartka07

jpg 525,0 kB
pobierz
Kartka08.jpg

Kartka08

jpg 730,9 kB
pobierz
Kartka09.jpg

Kartka09

jpg 1,4 MB
pobierz
Fabryka Norblina.jpg

Fabryka Norblina

jpg 9,1 MB
pobierz