Pierwszy raport zrównoważonego rozwoju Capital Park
Pierwszy raport zrównoważonego rozwoju Capital Park
Firma Capital Park działająca na rynku nieruchomości po raz pierwszy przedstawia swój Raport Zrównoważonego Rozwoju, który w mierzalny sposób podsumowuje jej działania z obszaru ESG (Environmental, Social, Governance) na rzecz szerokiego grona interesariuszy. Raport został przygotowany zgodnie z wymogami Ustawy o rachunkowości, a także z międzynarodowymi standardami raportowania SASB (Sustainability Accounting Standards Board) i rekomendacjami TCFD (Task Force on Climate-Related Financial Disclosures). Jego opracowanie poprzedziła ankieta na temat zrównoważonego rozwoju w Grupie Capital Park wśród jej interesariuszy.
Capital Park swoje działania związane ze równoważonym rozwojem realizuje na wielu płaszczyznach. Raport zawiera informacje na temat kwestii środowiskowych, pracowniczych i społecznych, prawnych oraz etycznych. Grupa prezentuje ponadto aspekty związane ze swoją działalnością z lokalnymi społecznościami oraz wpływem swoich inwestycji na miasta, a także podsumuje wyniki finansowe za 2021 rok.
Aspekty środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego od początku istnienia Grupy były ważne w naszej działalności i miały wpływ na realizowaną strategię. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych interesariuszy stworzyliśmy raport podsumowujący nasze działania w zakresie zrównoważonego rozwoju – mówi Kinga Nowakowska, członkini zarządu, dyrektor operacyjna odpowiedzialna m.in. za kwestie ESG w Grupie Capital Park.
Zielone inwestycje
Grupa od wielu lat poddaje swoje nieruchomości certyfikacji ekologicznej według najważniejszych światowych klasyfikacji BREEAM oraz LEED. Na koniec 2021 roku 68% powierzchni ukończonych projektów firmy posiadało certyfikację. Pierwsza zielona inwestycja Grupy – Eurocentrum Office Complex (sprzedana w 2019 roku) była jedynym w tamtym czasie kompleksem biurowym Warszawy, który uzyskał certyfikat LEED na najwyższym poziomie „Platinum”. Projekt Royal Wilanów posiada certyfikat BREEAM na poziomie „Very Good”. Fabryka Norblina z kolei otrzymała pre-certyfikat BREEAM „Very Good” na etapie projektowym i obecnie przechodzi proces finalnej certyfikacji.
W posiadanych nieruchomościach Grupa ogranicza emisję zanieczyszczeń i zużycia wody poprzez gromadzenie wody opadowej, zarządza zużyciem energii elektrycznej i podejmuje szereg działań, które mają na celu zmniejszenie zużycia ciepła, m. in. poprzez zastosowanie w inwestycjach ciepłych elewacji i dachów oraz odzysk ciepła z części usługowo-handlowych. We wszystkich obiektach firma stawia na dużą ilość roślinności. W przypadku Fabryki Norblina, ze względu na tkankę zabytkową oraz brak powierzchni biologicznie czynnej to zadanie wymagało wdrożenia przemyślanych rozwiązań, które spełnią równocześnie wyjątkowe wymagania dla miejsca zabytkowego. Z tego względu część drzew (22 drzewa o wysokości ok. 10 metrów) została zasadzona w specjalnych potężnych donicach wykonanych w płycie fundamentowej. Pozostałe 84 drzewa zdobią̨ tarasy i dachy budynków biurowych, gdzie w najbliższym czasie pojawi się też miejska pasieka. Ule z powodzeniem od kilku lat funkcjonują w projekcie Royal Wilanów. Tam także we współpracy z Fundacją Łąka deweloper zasadził łąkę antysmogową przy budynku. Grupa Capital Park dba o bezpieczeństwo miejskich ptaków. W Fabryce Norblina szklane fasady nowych budynków charakteryzują się niskim współczynnikiem refleksyjności, a część elewacji została specjalnie oznaczona, aby stała się ona dla ptaków widoczna. Na terenach zewnętrznych inwestycji stawiane są karmniki oraz budki lęgowe przy współpracy z ornitologiem.
Zrównoważony transport
Capital Park stawia na ekologiczny transport. Inwestycje firmy są lokalizowane w miejscach łatwo dostępnych z poziomu komunikacji miejskiej, a także przy przystankach roweru miejskiego. W budynku Royal Wilanówfunkcjonuje platforma do carpoolingu, która umożliwia wspólne dojazdy do pracy i tym samym redukcję emisji spalin. W ubiegłym roku na parkingu podziemnym inwestycji została uruchomiona najszybsza w stolicy stacja do ładowania pojazdów elektrycznych. Wszystkie nieruchomości firmy są wyposażone w infrastrukturę dla rowerzystów: miejsca postojowe zarówno naziemne, jak i podziemne, stacje naprawy jednośladów, szatnie i prysznice dla pracowników biurowych przyjeżdzających do pracy rowerami. W Fabryce Norblina wiosną tego roku zostanie otwarty pierwszy w Polsce podziemny, w pełni automatyczny parking dla jednośladów na 96 miejsc.
Plany na przyszłość
Spółka rozpoczęła mierzenie swojego śladu węglowego zgodnie z międzynarodowym standardem GHG Protocol A Corporate Reporting Standard, a każda realizowana i planowana inwestycja poprzedzona jest wnikliwą analizą środowiskowego i klimatycznego ryzyka w długofalowej perspektywie. Firma jest w trakcie badania możliwości instalacji odnawialnych źródeł energii w swoich nieruchomościach, aby zmniejszyć ich ślad węglowy oraz zapotrzebowanie na energię z sieci elektroenergetycznej. Już wkrótce najemcy Fabryki Norblina, która posiada zaawansowaną technologicznie aplikację budynkową, będą za jej pomocą mogli korzystać z funkcji współdzielenia zasobów.
Przed Grupą Capital Park jest realizacja jednej z najciekawszych i największych inwestycji. Firma została partnerem strategicznym przy projekcie Nowy Wełnowiec położonym w północnej części Katowic, a także na terenie Siemianowic Śląskich. Ten 43-hektorowy teren po dawnej hucie cynku zostanie zrekultywowany i zrewitalizowany. Będzie miejscem otwartym, zaplanowanym w sposób zrównoważony, w którym ruch samochodów zostanie usunięty z przestrzeni publicznej. Inwestycja będzie odpowiedzią na potrzeby społeczne oraz te związane ze zmianami klimatu i ekologią. Dzięki minimalizacji powierzchni betonowych i asfaltowych w projekcie zmaksymalizowane zostały tereny zielone, które zajmą blisko 60 proc. obszaru inwestycji, w tym park centralny o powierzchni 4 ha oraz zielone skwery, place, łąki kwietne, trawniki, strefy leśne i liczne rabaty z roślinami. Co interesujące, rośliny będą także uczestniczyć w procesie rekultywacji, a dokładnie fitoremediacji, czyli – oczyszczenia zanieczyszczonych gruntów. Nastąpi to poprzez dobranie specjalnych gatunków roślin – drzew i krzewów. Posadzonych zostanie kilka tysięcy drzew, a wespół z zielenią zastosowane będą nowoczesne technologie, które pozwolą dzielnicy na budowanie niezależności energetycznej. Planowane są m.in. domy niskoenergetyczne, odnawialne źródło energii, zielone dachy, ogrody deszczowe czy też inne sposoby retencji wody deszczowej.
Raport Zrównoważonego Rozwoju Grupy Capital Park za rok 2021 pobrać można na stronie: http://inwestor.capitalpark.pl/wp-content/uploads/2022/03/CP-raport-Zrownowazony-2021.pdf
Grupa Capital Park jest doświadczoną firmą deweloperską i inwestycyjną na rynku nieruchomości w Polsce, od grudnia 2013 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Grupa stworzyła wysokiej jakości portfel nieruchomości, składający się z nowoczesnej powierzchni biurowej, handlowej oraz wielofunkcyjnej, obejmujący takie aktywa jak Royal Wilanów oraz zrewitalizowana Fabryka Norblina. Grupa zarządza portfelem nieruchomości o łącznej powierzchni 177 tys. mkw. i wartości rynkowej 2,6 mld PLN, z czego 92% stanowią nieruchomości zlokalizowane w Warszawie - najbardziej perspektywicznym rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.